Syracuse University Environmental Science Worksheet
Description
For this assignment, you will be calculating simple cost saving comparisons on appliances. When it comes time to purchase new appliances, it is important to remember the big picture. Energy-Star Appliances/LED light bulbs may cost more upfront, but over the long term, you will use less energy and save money. But how long will this take? Use the template to record your findings. NOTE: YOU ARE ALLOWED YOU TO USE THE APPLIANCES IN THE TEMPLATE FOR THIS ASSIGNMENT.
The price of electricity is 13.19 cents /kWh. Hint: make sure to convert to $/kWh
- For each both a refrigerator and washing machine, two models have been chosen. One is Energy-Star Certified and one is not. The appliances are similar in all other ways (brand, size, style, etc).
- You are provided the yearly energy use from the energy guide in each appliance.
- Next, you will complete some math calculations to determine how long it will take you to recoup your investment on the Energy Star Appliance.
- Finally, you will answer some reflection questions.

Have a similar assignment? "Place an order for your assignment and have exceptional work written by our team of experts, guaranteeing you A results."