Need help with your Discussion

Get a timely done, PLAGIARISM-FREE paper
from our highly-qualified writers!

glass
pen
clip
papers
heaphones

Northern Virginia Community College Accounting Worksheet

Northern Virginia Community College Accounting Worksheet

Northern Virginia Community College Accounting Worksheet

Description

Kawaii Kayaks (KK)

Mr. Fiesel is preparing the 2021 budget for one of KK’s kayaks. Extensive meetings with members of the sales department and executive management team have resulted in the following unit sales projections for 2021.

Quarter 1

1,200 kayaks

Quarter 2

1,500 kayaks

Quarter 3

750 kayaks

Quarter 4

700 kayaks

KK’s policy is to have finished goods ending inventory in a quarter equal to 20% of the next quarter’s anticipated sales. Preliminary sales projections for 2022 are 1,100 units for the first quarter and 1,500 units for the second quarter. Ending inventory of finished goods at December 31, 2020, will be 200 kayaks.

Production of each kayak requires 54 pounds of polyethylene powder and a finishing kit (rope, seat, hardware, etc.). Company policy is that the ending inventory of polyethylene powder should be 25% of the amount needed for production in the next quarter. Assume that the ending inventory of polyethylene powder on December 31, 2020, is 19,400 pounds. The finishing kits can be assembled as they are needed. As a result, KK does not maintain a significant inventory of the finishing kits.

The polyethylene powder used in these kayaks costs $1.55 per pound, and the finishing kits cost $150 each. Production of a single kayak requires 3 hours of time by more experienced, type I employees and 4 hours of finishing time by type II employees. The type I employees are paid $20 per hour, and the type II employees are paid $15 per hour.

Selling and administrative expenses for this line are expected to be $50 per unit sold plus $7,300 per quarter. Manufacturing overhead is assigned at 150% of labor costs.

Instructions:

  1. Prepare the required budgets using one excel file or google drive (sheets).

2. All calculations should be done using formulas in your spreadsheet, numbers that transfer from one location to another should be linked/referenced.

  1. You may discuss and work with other students but you must complete TURN IN YOUR OWN WORK.
  2. Prepare the following budgets (include quarterly and yearly totals) in excel or google drive:
  3. sales budget
  4. production budget
  5. direct materials budget
  6. direct labor budget
  7. manufacturing overhead budget
  8. selling and administrative budget
  9. Assume you are management and it is up to YOU to determine a sales price for your kayak that reasonable and provide your reasoning for this sales price decision. Please explain your reasoning for your sales price determination

Have a similar assignment? "Place an order for your assignment and have exceptional work written by our team of experts, guaranteeing you A results."

Order Solution Now

Our Service Charter


1. Professional & Expert Writers: Essay Noon only hires the best. Our writers are specially selected and recruited, after which they undergo further training to perfect their skills for specialization purposes. Moreover, our writers are holders of masters and Ph.D. degrees. They have impressive academic records, besides being native English speakers.

2. Top Quality Papers: Our customers are always guaranteed of papers that exceed their expectations. All our writers have +5 years of experience. This implies that all papers are written by individuals who are experts in their fields. In addition, the quality team reviews all the papers before sending them to the customers.

3. Plagiarism-Free Papers: All papers provided by Essay Noon are written from scratch. Appropriate referencing and citation of key information are followed. Plagiarism checkers are used by the Quality assurance team and our editors just to double-check that there are no instances of plagiarism.

4. Timely Delivery: Time wasted is equivalent to a failed dedication and commitment. Essay Noon are known for the timely delivery of any pending customer orders. Customers are well informed of the progress of their papers to ensure they keep track of what the writer is providing before the final draft is sent for grading.

5. Affordable Prices: Our prices are fairly structured to fit in all groups. Any customer willing to place their assignments with us can do so at very affordable prices. In addition, our customers enjoy regular discounts and bonuses.

6. 24/7 Customer Support: At Essay Noon, we have put in place a team of experts who answer all customer inquiries promptly. The best part is the ever-availability of the team. Customers can make inquiries anytime.

We Can Write It for You! Enjoy 20% OFF on This Order. Use Code SAVE20

Stuck with your Assignment?

Enjoy 20% OFF Today
Use code SAVE20